HİPODROM

HİPODROM (TOR WYŚCİGÓW KONNYCH İ RYDWANÓW), to dawny tor wyścigów konnych i rydwanów, zbudowany za czasów rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera w 203 roku naszej ery. Za panowania Konstantyna Wielkiego, który przeniósł stolicę Cesarstwa Rzymskiego z Rzymu do Bizancjum, hipodrom został odrestaurowany i wzbogacony o arenę z widownią, która mogła pomieścić przeszło 100 tysięcy widzów.

BŁĘKİTNY MECZET

BŁĘKİTNY MECZET, Zgodnie z chętnie powtarzaną zabawną legendą sześć minaretów jest wynikiem nieporozumienia i złej interpretacji intencji sułtana, który podczas rozmowy z architektem miał użyć słowa „altın” (złoto), a sam Sedefkâr usłyszał słowo „altı” (w języku tureckim oznaczające cyfrę sześć). Przydomek „błękitny” meczet zawdzięcza ozdobieniem go ponad 20 tysiącami ceramicznych płytek ze słynnego Izniku, skąd pochodziły
Tagged under:

CYSTERNA BAZYLİKİİ

CYSTERNA BAZYLİKİİ to największa kryta cysterna w Stambule. Bizantyńczycy wykorzystali pozostałości rzymskiego systemu doprowadzania wody pitnej. Woda była doprowadzana do zbiornika akweduktem z Lasu Belgradzkiego. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków cysterna pełniła co prawda przez pewien czas rolę użytecznego zbiornika wodnego, jednak wkrótce uległa zapomnieniu (My preferowalismy pozyskiwanie bieżącej wody bezpośrednio z akweduktów).
Tagged under:

PAŁAC DOLMABAHCE

PAŁAC DOLMABAHCE (PAŁAC NA WAGĘ ZŁOTA), stanowi wyjątkowe połączenie stylu osmańskiego ze stylami europejskimi: neoklasycznym, barokiem i rokoko. Wzorcami dla pałacu były słynne budowle europejskie, takie jak Pałac Buckingham czy Luwr. Głównym architektem był Ormianin Garabet Balyan. Na budowę i wystrój pałacu wydano równowartość 35 ton złota!

PAŁAC TOPKAPİ

PAŁAC TOPKAPİ, duzo czasu trzeba poświęcić na imponujący Pałac Topkapi. Poza dziedzińcami, pawilonami, komnatami i ukrytymi w nich muzeami, z kompleksu rozciągają się przepiękne widoki panoramiczne na zatokę Złoty Róg i cieśninę Bosfor. Pałac Topkapi to przede wszystkim dawna rezydencja sułtanów osmańskich, symbol potęgi tego imperium. Zamieszkiwana przez około 400 lat. Na kompleks składają się 4 dziedzińce.  
Tagged under:
HAGIA SOPHIA (KOŚCİOŁA MĄDROŚCİ BOŻEJ) to kościół zmieniony w meczet, a później w muzeum, którego kopuła była swego czasu architektonicznym cudem. Stwierdzono nawet, że jest to „ósmy cud świata”. Ta wspaniała świątynia jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji.Hagia Sofia uważana była za najważniejszą świątynię w Cesarstwie bizantyjskim, stanowiła katedrę patriarsza oraz miejsce modłów i koronacji cesarzy.
TOP