Przewodnik po Stambule

Stambul,Kapadocja

Region znany od pradawnych czasów jako Kapadocja jest miejscem najdziwniejszych cudów natury. W regionie Kapadocji leżą prowincje Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri i Kirşehir. Wielu osobom nazwa Kapadocja kojarzy się z okolicznymi miejscowościami

Stambul,Kapadocja  

Region znany od pradawnych czasów jako Kapadocja jest miejscem najdziwniejszych cudów natury. W regionie Kapadocji leżą prowincje Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri i Kirşehir. Wielu osobom nazwa Kapadocja kojarzy się z okolicznymi miejscowościami: Uçhisar, Göreme, Avanos, Üğrüp, Derinkuyu, Kayamaklı i Ihlara, gdzie przez miliony lat teren przyjmował fantastyczne formy. „Magiczne kominy” wydają się być udręczone przez czas; miejsca sacrum i całe miasta otoczone eteryczną, nieziemską atmosferą ciągną się wiele metrów w głąb ziemi. Przygotujcie się na krótką wyprawę po Kapadocji – miejscu, w którym Matka Natura drobiazgowo tworzyła nieopisane cuda, a żywe ślady historii, kultury i religii do dziś stanowią nierozerwalną całość.Tu poprostu trzeba byc chociaz raz w zyciu!!!

W Kapadocji czeka na was wiele atrakcji. Możemy m.in. obejrzeć skalne miasta i cuda natury podczas lotu balonem.

PLAN WYCIECZKI

1. DZİEŃ

W pierwszym dniu zwiedzamy historyczne półwysep (stare miasto):

 • Stambulski uniwersytet i płac Beyazit,
 • Wielki Bazaar,
 • Podziemną cysternę (Cysterna Bazylikiowa),
 • Hagię Sophię (Kościoła Mądrości Bożej),
 • Będzie czas na lunch,
 • Hipodrom,
 • Błękitny Meczet,
 • Sułtański Pałac Topkapi
 • i spimy w Stambule

2.DZİEŃ

Wyjedzamy z Stambulu wczesniej rano okolo 7:00. Bedziemy mieli raz przerwa na WC. Jak bedziemy w Ankarze(okolo 450km) to;

 • Zwiedzamy Anitkabir(Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy Ataturka, zwanego w skrócie Anitkabir – Mauzoleum Ojca Turków). İ dowiemy kim on jest, co zrobil dla Turcji.

Wyjedziamy z Ankary,

 • Po drodze zatrzymujemy na lunch..
 • Po lunchu kierujemy sie do Kapadocji, do naszego hotelu.Po kolacji, idziemy na impreza 🙂 czyli Turecka noc(Tancerka brzucha), to pełen niespodzianek wieczór podczas którego można zapoznać się z kulturą turecką przedstawioną w formie występów scenicznych.Podczas tego wieczoru, można zobaczyć  kobiety wykonujące taniec brzucha. będą mieli  Państwo okazje podziwiać przepiękne stroje regionalne z różnych stron Turcji oraz przypatrzeć się z bliska tradycjom weselnym, które pokażą Państwu jak piękna kulturowo jest Turcja. Niesamowitym przeżyciem,pamiątką oraz historią do opowiedzenia znajomym. W trakcie wieczoru przewidziany jest rowniez czas na zabawe, bedzie wiec okacje by samemu sie troche poruszac i rozbujac. (Wieczor sie zaczyna okolo 20:00 i skonczy sie okolo 23:00)

 

3.DZİEŃ

W tym dniu bedziemy caly dzien w Kapadocji i zwiedzamy:

 • Goreme Open Air Muzeum. Ze względu, że rezerwat ten jest swego rodzaju „instytucją” i obejmuje swoim zasięgiem miejsce, gzie oprócz formacji skalnych znajduje się największe zagęszczenie wydrążonych kościołów, kaplic, domostw i gołębników – to miejsce wpisano właśnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W środku chodzi się wyznaczonymi ścieżkami, w poszczególnych świątyniach widać gdzieniegdzie zachowane freski, jednak nie wolno robić zdjęć. Godne wyróżnienia to: Kościół św. Bazylego, Kościół Jabłka, Kościół św. Barbary, Kościół Węża, Kościół Ciemny i Kościół Sandałowy. Kolejność zgodnie ze zwiedzaniem. Sporo malowanych postaci ma wydrapane twarze. To efekt swoistej „cenzury” skrajnych muzułmanów z czasów sułtanatu.
 • Dolina Różowa (Dolina czerwona). Jak zwał tak zwał. Zangielszczona wersja to Rose Valley i nie mija sie ona z prawdą. Za dnia tuffowe skały w tej dolinie przybierają barw różowawych a przy zachodzie słońca mienią się autentyczną czerwienią. Czasami miejsce to nazywane jest „Wielkim Kanionem” Kapadocji, aczkolwiek chyba bardziej pasuje to określenie do Wąwozu Ilhara (czytaj dalej). Dolina Różowa to właściwie system kanionów na północny-wschód od Goreme. Są tu wytyczone ścieżki, infrastruktura turystyczna oparta jest na 3 wyznaczonych trasach (czerwona, żółta, niebieska), wykutych w skałach przewiązkach, mostkach i drabinach. W południowej części doliny, położonej blisko Open Air Muzeum znajduje się dużo kominów skalnych, bazaltowych i tuffowych ostańców. W północnej, w odnogach zwanych Kilcukuk i Guludere ostańce przyjmują formę czerwonawych kolumn na tle sporych rozmiarów wzgórza. Najlepiej zakończyć tu wędrówkę i obserwować zachód słońca na tle Goreme i skał Uchisaru. Pomiędzy dolinami a płaskowyżami znajdziemy sporo gołębników i kaplic wykutych w skałach. Powrót na nocle stopem lub szosą pomiędzy Cavusin a Goreme.
 • Uchisar. To miasteczko większe od Goreme, ale mniej popularne Turyści przybywają tu głównie dla „skalnych trzech zamków”, który jest jednym z symboli Kapadocji, gdyż praktycznie wznosi się ponad zarówno doliny jak i płaskowyże. Stąd widać najwięcej, również gigantycznych rozmiarów wygasłe wulkany na południu i wschodzie. Na szczyt prowadząstrome schody, ale warto. Zwłaszcza o poranku, gdy można stąd obserwować dziesiątki wznoszących się ponad tufami balonów. Pod skałą rozpościera się urocza kamienna zabudowa miasta, które może być tańszą alternatywą noclegową niż Goreme lub metą wyprawy po dnie Doliny Miłości. 10 km stąd znajduje się inna wioska z podobny, acz mniejszym kamiennym zamkiem – Orthahisar.
 • Dolina Miłości. Druga ze słynnych kapadockich dolin, rozciąga się na północny-zachód od Goreme. Wygląda zgoła inaczej niż Różowa Dolina. Ostańce, żleby i kominy skalne przybierają tu kolory piasku i szarego cementu. W niektórych miejscach bielejące w słońcu utwory geologiczne aż rażą w oczy. Dnem doliny biegnie szlak turystyczny, który czasami wymaga przeprawy przez jaskinię lub zapada się w krzakach. W centralnej części doliny dominują kominy skalne, znane z wielu zdjęć i pocztówek – charakterystyczne „grzybki”, w końcowej (zwanej Białą Doliną) więcej osadowych białych połaci i dzikich krzewów winogron.  Z dna doliny wychodzimy stromym podejściem do miasteczka Uchisar. Nie znajduje się tu jednak zbyt wiele skalnych kościołów.
 • Podziemne miasta Kaymakli i Derinkuyu. Wyprawa w te miejsca wymaga również około godziny-dwóch drogi dolmuszem z przesiadką w Nevsehirze. Ale prwdopodobnie warto. Jednak jeśli czujesz się niekomfortowo z ciasnych, ciemnych korytarzach kilkadziesiąt metrów pod ziemią – zastanów się czy jest sens. Np. Australijczycy, którzy podróżowali z nami powiedzieli pas i zostali na powierzchni. Podziemne miasta to system nawet kilkunastupiętrowych skupisk ludzkich wydrążonych w skałach. Poziom po poziomie wgłąb i wgłąb i wgłąb. Specyficzna (odwrócona) forma powodowała, że na płytkich piętrach znajdowały się np. stajnie, toalety, śmietniska. Im głębiej tym bezpieczniej. Pojawiają się więc szkoły, mieszkania, kościoły kończąc głęboko na… spiżarniach. Mieszkańcy w liczbie nawet 20 tys. przez wieki chronili się tutaj nawet na jednarazowo pół roku, zasklepiając wejście głazami. Ostatni raz miasta te były używane jeszcze… pod koniec XIX wieku! Chyba kluczem do architektonicznej perfekcji były skomplikowane ale idealne systemu wentylacji. Dziś większość korytarzy jednego i drugiego miasta udostępniona jest dla turystów i oświetlona, jednak należy liczyć się z tym, że czasami zwiedzać musimy „na kaczuszkę” kucając w niskich tunelach.
 • PAŞABAĞLARI
 • ÜÇHİSAR KALESİ
 • DERBENT DEVESİ

Fakultatywne Wycieczky :

 • Lot balonem nad Kapadocji, niepowtarzalna okazja wznieść się w powietrze balonem! aby podziwiać malowniczo rzeźbione doliny Kapadocji w blasku porannej zorzy! Lot balonem trwa ponad godzinę, w czasie której zobaczysz najpiękniejsze i trudno dostępne dla autokarów doliny kapadockie. Jest tak dużo chętnych (codziennie startuje w Kapadocji o kolo 90 balonów) że miejsca trzeba rezerwować wcześniej. Na zakończenie otrzymają Państwo również certyfikaty z naszego lotu i szampana.  Koszt lotu balonem to 190€. Odbywa sie przed śniadaniem o wschodzie słońca. UWAGA:W Kapadocji szczególnie w miesiącach kwiecień-maj oraz wrzesień-listopad wieczorami bywa chłodno –warto wziąć bluzę lub lekką kurtkę. Temperatura jest zawsze niższa o 10-15 stopni niż na wybrzeżu, klimat jest suchy, umiarkowany. Na lot balonem zabieramy kurtki

 

FORMULARZ KONTAKTOWY

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

 

 

Podziel się